Jak powinna wyglądać profesjonalna energooszczędna termoizolacja od piwnicy po sam dach? Tego po godzinach lekcyjnych, podczas dodatkowych, bezpłatnych szkoleń uczy się młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Oświatowego „REJ” na Rzecz Pomocy Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego z firmami z branży budowlanej, możliwe było stworzenie programu pod nazwą: „Sposoby wykonania prac termoizolacyjnych w oparciu o system ETICS”. Dla osób niewtajemniczonych – systemy ETICS to nic innego jak zestawy dopasowanych do siebie produktów, niezbędnych do prawidłowego wykonania izolacji termicznej, tj. zaprawy klejące, termoizolacja, kołki, siatki zbrojące czy tynki.

Program z zakresu termoizolacji budynków skierowany jest do uczniów kształcących się w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach i ma na celu podniesienie ich kwalifikacji zawodowych na trudnym rynku pracy. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Oświatowego „REJ” i firmy AUSTROTHERM – oświęcimskiego producenta najwyższej jakości styropianu. AUSTROTHERM od lat chętnie angażuje się we współpracę ze szkołami budowlanymi. Jako przedsiębiorstwo bezpośrednio związane z branżą budowlaną doskonale wie, jak ważne jest kształcenie młodych ludzi, którzy tylko dzięki gruntownej edukacji mogą być w przyszłości doskonałymi fachowcami.

Do współpracy przy realizacji programu włączyły się także trzy inne firmy: CERESIT (jeden z najbardziej znanych na rynku producentów chemii budowlanej, który przez ostatnie lata wraz z firmą AUSTROTHERM przeprowadza tematyczne szkolenia branżowe dla uczniów ZSTE branży budowlanej) oraz dwie myślenickie firmy, które poza swoją działalnością zawsze służą poradą techniczną: DREW-FARB (zajmująca się sprzedażą hurtową i detaliczną farb, lakierów, tynków elewacyjnych oraz artykułów ściernych) oraz Przedsiębiorstwo Usług Technicznych i Realizacji Inwestycji RABA Sp. z o.o. (producent prefabrykatów żelbetonowych i termoizolacyjnych łączników balkonowych). Dzięki współpracy tych firm realizowany projekt jest prowadzony na najwyższym poziomie. Aby uzyskać jak najlepszy efekt i aby przekazana uczniom wiedza była pełna, firma DREW-FARB zorganizowała szkolenie z zakresu ręcznego oraz natryskowego wykonywania cienkowarstwowych, dekoracyjnych wypraw tynkarskich w systemach ociepleń, które gościnnie przeprowadzą specjaliści firm LAKMA i FAVEO. Warto dodać, że od zakończenia projektu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach pn. „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”, jest to pierwszy na terenie szkół Powiatu Myślenickiego projekt, organizowany z takim rozmachem.

Podczas zajęć, trwających od 10 marca do końca maja 2015 roku, uczniowie poznają najnowocześniejsze materiały, technologie oraz dowiadują się, jak w poprawny sposób wykonywać prace dociepleniowe. – Głównym atutem naszych szkoleń jest aktualność przekazywanej wiedzy. Producent wprowadza na rynek nowe technologie, nowe materiały, a nasi uczniowie od razu mają do nich dostęp i poznają je na bieżąco – mówi prezes Stowarzyszenia REJ. Wszystkie firmy biorące udział w projekcie „Sposoby wykonania prac termoizolacyjnych w oparciu o system ETICS” oferują szeroką gamę materiałów do termoizolacji. Technologia produkcji w/w produktów gwarantuje najwyższe standardy wykonania prac termoizolacyjnych. Uczniowie ZSTE są na bieżąco zapoznawani przez specjalistów z najnowocześniejszymi technologiami, które dopiero pojawiają się na rynku. Zauważyć należy, iż na tego rodzaju zajęciach przekazywana jest wiedza, która nie jest objęta podstawą programową.

Uczniowie ZSTE z Technikum Budowlanego oraz z Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności murarz-tynkarz nie znajdą jej w obowiązujących obecnie podręcznikach. To, czego nauczą się podczas szkolenia, będzie natomiast bardzo przydatne w ich przyszłej pracy zawodowej. – Zdobyte kwalifikacje dadzą uczniom większe możliwości podjęcia zatrudnienia na współczesnym, bardzo wymagającym rynku pracy – mówi Waldemar Starzec, reprezentujący Stowarzyszenie Oświatowe „REJ”. Pracodawca, mając do wyboru kilku różnych absolwentów Technikum Budowlanego, czy Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności murarz-tynkarz, wybierze tego, który przedstawi mu więcej kwalifikacji, potwierdzonych odpowiednimi dokumentami – dodaje Jerzy Kosiński, Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. – Czas poświęcony na zdobycie wiedzy i dodatkowych umiejętności nigdy nie jest czasem straconym – podsumowuje. Uczniowie poświęcają wolny czas na zdobycie kwalifikacji W programie „Sposoby wykonania prac termoizolacyjnych w oparciu o system ETICS” bierze udział około czterdziestu uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. – To, że zajęcia odbywające się po godzinach lekcyjnych, cieszą się tak sporą frekwencją, napawa optymizmem. Wiem z własnego doświadczenia, że gdy pracuje się nad sobą, to potem można wiele osiągnąć i czerpać z tego nie tylko satysfakcję, ale i godziwe wynagrodzenie. Poświęcenie czasu na nauczenie się praktycznej strony zawodu, daje przewagę nad osobami, które takich działań nie podejmują. To wy, mając wiedzę i fach w ręku, będziecie później wskazywali innym ścieżkę, którą powinni pójść – zwróciła się do uczniów podczas oficjalnej inauguracji programu prezes firmy AUSTROTHERM Anna Śpiewak. – Wy będziecie tworzyć firmy budowlane, w których będziecie zatrudniać innych. Wiedza, którą tu zdobywacie, będzie procentowała w waszym przyszłym życiu zawodowym.

Tekst został opublikowany również w "Głosie Myślenickim" Nr 5, 2015, s. 6-7

Podczas uroczystego rozpoczęcia szkolenia 31 marca 2015 r. w sali multimedialnej Warsztatów Szkolnych gościli:
- dyr. Jerzy Kosiński i z-ca dyr. Ryszard Pląder z Zespółu Szkół Techniczno-Ekonomicznych;
- prezes Stowarzyszenia Oświatowe „REJ” Waldemar Starzec
- kierownik Warsztatów Szkolnych ZSTE Jerzy Bałucki;
- głównego sponsora, firmę Austrotherm reprezentowali  prezes Anna Śpiewak oraz  Łukasz Oborzelski;
- DREW-FARB  reprezentował Paweł Białoń z działu realizacji inwestycji
- firmę CERESIT reprezentował Paweł Duda
- firmę RABA reprezentował Antoni Dyczkowski
- oraz prowadzący zajęcia nauczyciele praktycznej nauki zawodu: Marcin Starzec, Krzysztof Główka